Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

HEDİYEYİ KABUL EDEMEDİM

YazarMesaj
muallim
Moderatör
Moderatör
muallim

HEDİYEYİ KABUL EDEMEDİM Empty
MesajKonu: HEDİYEYİ KABUL EDEMEDİM   HEDİYEYİ KABUL EDEMEDİM Icon_minitime2009-03-23, 00:52

…Fakat çok rica ederim ki gücenmeyiniz, hediyeyi kabul edemedim. Adem-i kabulün esbabı çoktur. En mühim bir sebeb, benim kardeşlerim ve talebelerimle olan münasebetin samimiyetini ve ihlası zedelememektir.Hem iktisad, bereket ve kanaat sayesinde, şiddetli ihtiyacım olmadığı halde, dünya malına el uzatmak elimde değil, ihtiyarım haricindedir. Hem bir misal ile ince bir sebebi anlatacağım:

Mühim bir tüccar dostum otuz kuruşluk bir çay getirdi, kabul etmedim. "İstanbul'dan senin için getirdim, beni kırma" dedi. Kabul ettim, fakat iki kat fiatını verdim.

Dedi: "Ne için böyle yapıyorsun, hikmeti nedir?"

Dedim: Benden aldığın dersi, elmas derecesinden şişe derecesine indirmemektir. Senin menfaatın için, menfaatımı terkediyorum. Çünki dünyaya tenezzül etmez, tama' ve zillete düşmez, hakikat mukabilinde dünya malını almaz, tasannua mecbur olmaz bir üstaddan alınan ders-i hakikat elmas kıymetinde ise.. sadaka almaya mecbur olmuş, ehl-i servete tasannua muztar kalmış, tama' zilletiyle izzet-i ilmini feda etmiş, sadaka verenlere hoş görünmek için riyakârlığa temayül etmiş, âhiret meyvelerini dünyada yemeğe cevaz göstermiş bir üstaddan alınan aynı ders-i hakikat, elmas derecesinden şişe derecesine iner. İşte sana manen otuz lira zarar vermekle, otuz kuruşluk menfaatımı aramak, bana ağır geliyor ve vicdansızlık telakki ediyorum. Sen madem fedakârsın; ben de o fedakârlığa mukabil, menfaatınızı menfaatıma tercih ediyorum, gücenme! O da bu sırrı anladıktan sonra kabul etti, gücenmedi.
B.L 122

HEDİYEYİ KABUL EDEMEDİM
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» S.a.Bende artik aranizdayim kabul ederseniz
» NASİHATI KABUL ETMEYENLERE UYGULANACAK ÖLÇÜ
» Üstâdın hediye kabul etmediğini biliyordum
» Allahım günahlarımdan ötürü mü beni huzuruna kabul etmek istemiyorsun?
» BENİM SÖZÜMÜ DE, BEN SÖYLEDİĞİM İÇİN HÜSN-Ü ZAN EDİP TAMAMINI KABUL ETMEYİNİZ.