Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

"Yalnız bir üstadın arkasından git!"

YazarMesaj
TESANÜD
Moderatör
Moderatör
TESANÜD

"Yalnız bir üstadın arkasından git!" Empty
MesajKonu: "Yalnız bir üstadın arkasından git!"   "Yalnız bir üstadın arkasından git!" Icon_minitime2009-04-19, 12:50

Birinci Nokta:Kırk elli sene evvel Eski Said, ziyade ulûm-u akliye ve felsefiyede hareket ettiği için, hakikat-ül hakaike karşı ehl-i tarîkat ve ehl-i hakikat gibi bir meslek aradı. Ekser ehl-i tarîkat gibi yalnız kalben harekete kanaat edemedi. Çünki aklı, fikri hikmet-i felsefiye ile bir derece yaralı idi; tedavi lâzımdı. Sonra hem kalben, hem aklen hakikata giden bazı büyük ehl-i hakikatın arkasında gitmek istedi. Baktı, onların herbirinin ayrı cazibedar bir hâssası var. Hangisinin arkasından gideceğine tahayyürde kaldı. İmam-ı Rabbanî de ona gaybî bir tarzda "Tevhid-i kıble et!" demiş; yani "Yalnız bir üstadın arkasından git!" O çok yaralı Eski Said'in kalbine geldi ki:
"Üstad-ı hakikî Kur'an'dır. Tevhid-i kıble bu üstadla olur." diye, yalnız o üstad-ı kudsînin irşadıyla hem kalbi, hem ruhu gayet garib bir tarzda sülûke başladılar. Nefs-i emmaresi de şükûk ve şübehatıyla onu manevî ve ilmî mücahedeye mecbur etti. Gözü kapalı olarak değil; belki İmam-ı Gazalî (R.A.), Mevlâna Celaleddin (R.A.) ve İmam-ı Rabbanî (R.A.) gibi kalb, ruh, akıl gözleri açık olarak, ehl-i istiğrakın akıl gözünü kapadığı yerlerde, o makamlarda gözü açık olarak gezmiş. Cenab-ı Hakk'a hadsiz şükür olsun ki, Kur'an'ın dersiyle, irşadıyla hakikata bir yol bulmuş, girmiş. Hattâ ]وَ فِى كُلِّشَيْءٍ لَهُ اۤيَةٌ تَدُلُّ عَلَى اَنَّهُ وَاحِدٌhakikatına mazhar olduğunu, Yeni Said'in Risale-i Nur'uyla göstermiş.
(Mesnevi-i Nuriye - 7)

"Yalnız bir üstadın arkasından git!"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ÜSTADIN MANEVİ EVLADIM DEDİĞİ FENAFİNNUR "MUSTAFA SUNGUR"
» HZ.ÜSTADIN "ISPARTALIYIM" DEMESİ
» İNCİL'DE "AHMED", TEVRAT'TA "AHYED" KUR'ANDA "MUHAMMED" İSMİYLE MÜSEMMA, İKİ CİHANIN GÜNEŞİ...
» "Ya Rabb! İsmim Mes'ud, kendim bîsud, çok çalıştım olamadım mes'ud"
» "Risale-i Nur", Türkçe'de, lisan üzerinde de imam olacağına