Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu

4 posters
YazarMesaj
Deli Molla
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
Deli Molla

Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu Empty
MesajKonu: Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu   Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu Icon_minitime2009-02-06, 16:40

Müseylime: "Allah'in Resulü Müseylime'den, yine Allah'in Resulü Muhammed'e,Sana selam olsun. Ben, seninle biriíkte peygamberlik vazifesine ortagim. Yeryüzünün yarisi bize, yarisi da Kureys
Kabilesine âittir. Ancak Kureys haddini asan bir kavimdir
."

Peygamberimiz bu satirlari okuyunca, onu getiren elçilere:

"Eger elçilerin öldürülmeyecegine dâir bir kâide olmasaydi, sizin boynunuzu vurdururdum"
demis ve Ubeyy bin Kaab'a yazdirdigi asagidaki mektubu,Müseylime'ye göndermistir. (Mektubun son cümlesi, tam olarak okunamamistir.)

"Rahman ve Rahim olan Allah' in adiyla; Allah'in Resulü Muhammed'den,yalanci peygamber Müseylime-tül-Kezzab'a . Selâm,hidayete tâbi kimseler üzerine olsun. Bundan sonra bilesin
ki, yeryüzü Allah' indir. Onu, kullarindan diledigine ihsaneder. Hüsn-ü akibet ise, üttakilerindir.Sen ve beraberindekiler eger tövbe eder seniz, Allah da seni ve seninle beraber tövbe edenleri affeder.
"

(Kütüb-i Sitte Muhtasarı ve Şerhi-Cilt:16-Shf:469)

En son Deli Molla tarafından 2009-02-21, 13:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
kocabıyık
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
kocabıyık

MesajKonu: Geri: Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu   Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu Icon_minitime2009-02-13, 18:25

Acaba müseylime bu mektubu okuyunca ne yapmıştır ??????
yoksa yine sahte peygamberliğe devam mı etti....
tepkisi nasıl olmuştur...!!
Deli Molla
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
Deli Molla

MesajKonu: Geri: Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu   Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu Icon_minitime2009-02-17, 19:17

kocabıyık demiş ki:
Acaba müseylime bu mektubu okuyunca ne yapmıştır ??????
yoksa yine sahte peygamberliğe devam mı etti....
tepkisi nasıl olmuştur...!!

Müseylime bu mektubu okuduktan sonra sahtekarlığına devam etmiştir.Yine yüzlerce kişiyi sahte peygamberligine ümmet yapmıştır.Hz.Ebu Bekir(r.a.) hilafetinde İslam ordusu Müseylime'yle savaşmış,bu savaşta Halid bin Velid(r.a.) komutanlığındaki orduda Hz.Vahşi(r.a.) Müseylime'yi (Hz.Hamza(r.a.)'u şehid ettigi mızrakla) gebertmiştir elhamdülillah.

Bir rivayet şudur:

İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:

"Müseylime-i Kezzab, Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) zamanında [Medine'ye] geldi ve:

"Eğer Muhammed bu işi (hilafeti) kendinden sonra bana bırakırsa ben ona tabi olurum" demeye başladı.

Sonra kavminden kalabalık bir cemaatle Medine'ye geldi. Resulullah (aleyhissalâtu
vesselâm) da Sabit İbnu Kays İbni Şemmas ile birlikte ona uğradı. Bu sırada Aleyhissalâtu vesselâm'ın elinde bir dal parçası vardı. Arkadaşlarının arasında oturmakta olan Müseylime'ye yaklaştı ve:

"Sen benden şu parçayı istemiş olsan dahi bunu sana vermem! Sen, Allah'ın senin hakkındaki emrini asla tecavüz edemeyeceksin.

(Şayet bana itaatten) yüz çevirecek olursan Allah mutlaka senin hakkından gelecektir. Öyle
zannediyorum ki, sen hakkında bana ne gösterilmiş ise, o gösterilmiş olan kimsesin! [İşte Sabit, bana bedel sana cevap verecek!" buyurup,oradan ayrıldı.]

"Ben bir gün rüyamda, elimde iki altın bilezik gördüm. Yine rüyamda onlara fazla bir ilgi göstermiştim. Allah Teala hazretleri: "Onlara üfle!"diye vahyetti, ben de üfledim, derken uçup gittiler.Ben bunları, benden sonra çıkacak iki yalancı ile yorumladım."

[Ravi, Ubeydullah der ki]: "Bunlardan biri, San'a'nın sahibi el-Anesî, diğeri de Yemame'nin sahibi Müseylime'dir."

[Buharî, Menakıb 25, Megazî 70, 71, Tevhid 29; Müslim, Rü'ya 21]
kocabıyık
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
kocabıyık

MesajKonu: Geri: Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu   Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu Icon_minitime2009-02-18, 14:14

kardeşim Rabbi teala hz.leri sizin bu ilginiz ve bilginizden razı olsun.
Deli Molla
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
Deli Molla

MesajKonu: Geri: Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu   Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu Icon_minitime2009-02-21, 13:14

kocabıyık demiş ki:
kardeşim Rabbi teala hz.leri sizin bu ilginiz ve bilginizden razı olsun.

Amin kardeşim,cümlemizden..
muallim
Moderatör
Moderatör
muallim

MesajKonu: Geri: Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu   Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu Icon_minitime2009-02-21, 23:16

…Asr-ı Saadette hayat-ı içtimaiye-i insaniyenin çarşısında, kizb ve şer ve küfür gibi maddeler, şekavet-i ebediye gibi neticeleri ve Müseylime-i Kezzab gibi süflî maskaraları tevlid ettiğinden, secaya-yı âliye ve hubb-u maâlîye meftun olan sahabelerin zehr-i katilden kaçar gibi ondan kaçmaları ve nefret etmeleri bedihîdir. Ve saadet-i ebediye gibi netice veren ve Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm gibi nuranî meyveler gösteren sıdk ve hakka ve imana en nâfi' bir tiryak, en kıymetdar bir elmas gibi, o fıtratları sâfiye ve seciyeleri sâmiye olan sahabeler, bütün kuvvetleriyle ve hissiyat ve letaifleriyle, onlara müşteri ve müştak olması zarurîdir… Sözler 490 p1
cevval
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
cevval

MesajKonu: Geri: Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu   Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu Icon_minitime2009-02-26, 00:41

ALLAH(c.c.) PAYLAŞIMLARINIZI BEREKETLENDİRSİN . ALLAH (c.c.) RAZI OLSUN İNŞAALLAH

Peygamber Efendimizin Müseylime'ye Olan Cevap Mektubu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sual:Peygamber Efendimizin (A.S.M) ismini duyduğumuzda ona salavat getirmek farz mıdır? yoksa.........
» BU SAHİFEDE 19 SUALE CEVAP BULACAKSINIZ.
» NURCULUĞUN TARİHÇESİ ADLI KİTABDAKİ İDDAYA CEVAP
» Üstadın Ceylan Ağabeye Hususi Mektubu
» GAZETE LAHİKA MEKTUPLARININ VAZİFESİNİ GÖRÜYOR İDDASINA CEVAP