Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

RİSALE-İ NUR HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ

4 posters
YazarMesaj
davudi
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
davudi

RİSALE-İ  NUR  HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ Empty
MesajKonu: RİSALE-İ NUR HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ   RİSALE-İ  NUR  HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ Icon_minitime2009-02-02, 00:43

Aziz sıddık çalışkan kardeşim,

Senin gördüğün vazife-i Kur'âniyenin hepsi mübarektir. Cenâb-ı Hak sizi muvaffak etsin, fütur vermesin, şevkinizi arttırsın. Uhuvvet için bir düstur beyan edeceğim. O düsturu cidden nazara almalısınız. Hayat, vahdet ve ittihadın neticesidir. İmtizackârâne ittihad gittiği vakit, manevî hayat da gider.

وَ لاَ تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ رِيحُكُمْ işâret ettiği gibi, tesanüd bozulsa cemâatın tadı kaçar.

Bilirsiniz ki; üç elif ayrı ayrı yazılsa, kıymeti üçtür; tesanüd-ü adedî ile yazılsa, yüz onbir kıymetinde olduğu gibi, sizin gibi üç-dört hâdim-i Hak, ayrı ayrı ve taksîmül-a'mâl olmamak cihetiyle hareket etseler; kuvvetleri üç-dört adam kadardır. Eğer hakikî bir uhuvvetle, birbirinin faziletleriyle iftihar edecek bir tesanüdle, birbirinin aynı olmak derecede bir tefâni sırrıyla hareket etseler; o dört adam, dört yüz adam kuvvetinin kıymetindedirler. Sizler, koca Isparta'yı değil, belki büyük bir memleketi tenvir edecek elektriklerin makinistleri hükmündesiniz Makinenin çarkları birbirine muavenete mecburdur. Birbirini kıskanmak değil, belki bilâkis birbirinin fazla kuvvetinden memnun olurlar. Şuurlu farz ettiğimiz bir çark, daha kuvvetli bir çarkı görse memnun olur; çünki vazifesini tahfif ediyor. Hak ve hakikatın, Kur'ân ve îmanın hizmeti olan büyük bir hazine-i âliyeyi omuzlarında taşıyan zatlar; kuvvetli omuzlar altına girdikçe iftihar eder, minnettar olur, şükreder. Sakın birbirinize tenkid kapısını açmayınız. Tenkid edilecek, kardeşlerinizden hariç dairelerde çok var. Ben nasıl meziyetinizle iftihar ediyorum;

o meziyetlerden ben mahrum kaldıkça, sizde bulunduğundan memnun oluyorum; kendimindir telâkkî ediyorum.
Siz de üstadınızın nazariyle birbirinize bakmalısınız.. âdeta her biriniz, ötekinin faziletlerine nâşir olunuz.

Said Nursî

* * *

(Tarihçe-i Hayat - 209)
MSG
Moderatör
Moderatör
MSG

MesajKonu: NURLARLA HİZMET EDENLERİN DİKKATİNE   RİSALE-İ  NUR  HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ Icon_minitime2009-02-02, 11:39

EVET MUHTEREM KARDAŞIMIZ,ÇOOOOK MÜHİM BİR PARÇAYI,EMEK VEREREK NAKLETMİŞSİNİZ.RABBİM ECRİNİZİ ZİYADE EYLESİN VE BU PARAGRAFTAKİ HAKİKATI NEFSİNDE YAŞAMAYI SİZLERE VE BİZLERE NASİP EYLESİN...
abdullah
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajKonu: Geri: RİSALE-İ NUR HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ   RİSALE-İ  NUR  HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ Icon_minitime2009-02-02, 13:05

AMİN ECMAİN
kocabıyık
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
kocabıyık

MesajKonu: Geri: RİSALE-İ NUR HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ   RİSALE-İ  NUR  HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ Icon_minitime2009-02-13, 16:25

ewet abicim gerçekten uhuvvet hakikatını anlaşılabilir bir güzellikle izhar etmeye çalışmışsınız Rabbim sizin gibi gayretli kardaşlarımızı eksik etmesin inşaallah... selam ve dua ile...

RİSALE-İ NUR HİZMETİNDE TESANÜD`ün ÖNEMİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» R.N. TALEBELERİ ARASINDAKİ TESANÜDÜN EHL-İ İMAN İÇİN ÖNEMİ
» Risale-i Nur nedir, Risale-i Nur ve Tercümanı ne mahiyettedirler
» İSTANBUL HİZMETİNDE BULUNAN ŞEFKATLİ HANIMLARIN ÜSTADIMIZA YAZDIKLARI MEKTUB
» Risale-i nur
» RİSÂLE-İ NUR-DA DUA