Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır

4 posters
YazarMesaj
HAKİKAT
Yeni Üye
Yeni Üye

Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır Empty
MesajKonu: Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır   Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır Icon_minitime2009-01-29, 13:27

Bildiğim Kadarıyla sakal bırakmak sünnet olduğu halde Bediüzzaman hazretleri bu sünnete neden uymamıştır.
müdakkik
Müdakkik Üye
Müdakkik Üye
müdakkik

MesajKonu: Geri: Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır   Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır Icon_minitime2009-01-29, 13:34

Üstad hz. bu sualin cevabını emirdağ lahikasında cevaplamıştır. orayı aynen naklediyorum;

Sakal mes'elesi ise: Bu bir sünnettir, hocalara mahsus değil. Bu millette yüzde doksan sakalsız olanların içinde küçükten beri sakalsız bulundum. Bu yirmi senedir bana resmî hücumlarda bazı arkadaşlarımın sakallarını kestirmeleriyle, benim sakal bırakmadığım bir hikmet, bir inayet-i İlahiye olduğunu isbat etti. Eğer sakal olsaydı traş edilseydi, Risale-i Nur'a büyük bir zarardı. Çünki ölecektim, dayanamayacaktım. Bazı âlimler "Sakalı traş etmek caiz değildir" demişler. Muradları sakalı bıraktıktan sonra traş etmek haramdır demektir. Yoksa hiç bırakmayan, bir sünneti terketmiş olur. Fakat bu zamanda, dehşetli pek çok günah-ı kebireden çekinmek için, bu terk-i sünnete mukabil, Risale-i Nur'un irşadıyla, yirmi sene haps-i münferid hükmünde işkenceli bir hayat geçirdik; inşâallah o sünnetin terkine bir keffarettir.
(Emirdağ - 1 - 48pson)
mehmet
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır   Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır Icon_minitime2009-01-29, 13:58

gercekten merak edilen bir konuydu..Allah razı olsun...
MSG
Moderatör
Moderatör
MSG

MesajKonu: Geri: Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır   Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır Icon_minitime2009-01-29, 15:01

Evet maşallah yerinde bir sual ve cevap,anlamak isteyler için kafi ölçüde...Sorandan da el cevap diyenden de Rabbim razı olsun.

Bediüzzaman Hz. Neden Sakal Bırakmamıştır
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ÜSTADIMIZ NEDEN SAKAL BIRAKMADI?
» BEDİÜZZAMAN İSMİ NEDEN VERİLDİ
» SUAL:Neden böyle yazdırılmıştır?
» Neden uhuvveti rencide edecek münakaşa yaptınız?
» Sen, ey nefsim; neden fedakârlıkta en geri kalmak istersin?