Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

DEHŞETLİ FEDAİLERİ BULUNAN ERMENİ KOMİTESİ SİZDEN KORKUYORLAR

YazarMesaj
muallim
Moderatör
Moderatör
muallim

DEHŞETLİ FEDAİLERİ BULUNAN ERMENİ KOMİTESİ SİZDEN KORKUYORLAR Empty
MesajKonu: DEHŞETLİ FEDAİLERİ BULUNAN ERMENİ KOMİTESİ SİZDEN KORKUYORLAR   DEHŞETLİ FEDAİLERİ BULUNAN ERMENİ KOMİTESİ SİZDEN KORKUYORLAR Icon_minitime2009-04-06, 23:33

Aziz, sıddık kardeşlerim!

Dünkü suale benzer, kırk sene evvel olmuş bir sual ve cevabı size hikâye edeceğim. O eski zamanda, Eski Said'in talebeleri üstadlarıyla şiddet-i alâkaları, fedailik derecesine geldiğinden, Van, Bitlis tarafında Ermeni komitesi, Taşnak fedaileri çok faaliyette bulunmasıyla Eski Said onlara karşı duruyordu, bir derece susturuyordu. Kendi talebelerine mavzer tüfekleri bulup medresesi bir vakit asker kışlası gibi silâhlar, kitablarla beraber bulunduğu vakit, bir asker feriki geldi, gördü dedi: "Bu medrese değil, kışladır." Bitlis hâdisesi münasebetiyle evhama düştü, emretti: "Onun silâhlarını alınız." Bizden ellerine geçen onbeş mavzerimizi aldılar. Bir-iki ay sonra harb-i umumî patladı. Ben tüfeklerimi geri aldım. Her ne ise...

Bu haller münasebetiyle benden sordular ki: "Dehşetli fedaileri bulunan Ermeni komitesi sizden korkuyorlar ki; siz Van'da Erek Dağı'na çıktığınız zaman, fedailer sizden çekinip dağılıyorlar, başka yere gidiyorlar. Acaba sizde ne kuvvet var ki öyle oluyor?"

Ben de cevaben diyordum: "Madem fâni dünya hayatı, küçücük ve menfî milliyetin muvakkat menfaati ve selâmeti için bu hârika fedakârlığı yapan Ermeni fedaileri karşımızda görünürler. Elbette hayat-ı bâkiyeye ve pek büyük İslâm milliyet-i kudsiyesinin müsbet menfaatlerine çalışan ve "Ecel birdir" itikad eden talebeler, o fedailerden (Haşiye) geri kalmazlar. Lüzum olsa o kat'î ecelini ve zahirî birkaç sene mevhum ömrünü, milyonlar sene bir ömre ve milyarlar dindaşların selâmetine ve menfaatine tereddüdsüz, müftehirane feda ederler.
Said Nursî
------------------
(Haşiye): Kardeşlerim namına âcizane diyorum ki: Lüzum olursa, inşâallah çok ileri geçeceğiz. Bizler dinde olduğu gibi, kahramanlıkta da ecdadımızın vârisleri olduğumuzu göstereceğiz.
Şualar 521 p3

DEHŞETLİ FEDAİLERİ BULUNAN ERMENİ KOMİTESİ SİZDEN KORKUYORLAR
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tanin sizden, bal benden
» İMAN VE İSLÂMİYET FEDAİLERİ
» Ümitsizlik en dehşetli bir hastalıktır
» İSTANBUL HİZMETİNDE BULUNAN ŞEFKATLİ HANIMLARIN ÜSTADIMIZA YAZDIKLARI MEKTUB
» İSLAM DECCALI SÜFYANIN, BÜYÜK DECCALDAN DAHA DEHŞETLİ OLDUĞU