Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir?

2 posters
YazarMesaj
TESANÜD
Moderatör
Moderatör
TESANÜD

Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir? Empty
MesajKonu: Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir?   Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir? Icon_minitime2009-04-04, 00:15

Aziz, sıddık kardeşlerim!
Latif ve manidar ve beşaretli iki hâdiseyi beyan ediyorum:
Birincisi: Me'yusane bir hatıradan müjdeli bir ihtar:
Bugünlerde hatırıma geldi ki: Hayat-ı içtimaiyeye giren hangi şeye temas etse, ekseriyetle günahlara maruz kalıyor. Her cihette günahlar serbestçe insanı sarıyorlar. Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir? diye me'yusane düşündüm.
Hayat-ı içtimaiyedeki Risale-i Nur talebelerinin vaziyetlerini tahattur ettim. Risale-i Nur şakirdleri hakkında necatlarına ve ehl-i saadet olduklarına dair kuvvetli işaret-i Kur'aniyeyi ve beşaret-i Aleviyeyi ve Gavsiyeyi düşündüm. Kalben dedim ki: "Herbiri bin yerden gelen günahlara karşı bir dil ile nasıl mukabele eder, galebe eder, necat bulur?" diye mütehayyir kaldım. Bu tahayyürüme mukabil ihtar edildi ki:
Risale-i Nur'un hakikî ve sadık şakirdlerinin mabeynlerindeki düstur-u esasiye olan iştirak-i a'mal-i uhreviye kanunuyla ve samimî ve hâlis tesanüd sırrıyla herbir hâlis, hakikî şakird bir dil ile değil, belki kardeşleri adedince diller ile ibadet edip istiğfar ederek bin taraftan hücum eden günahlara, binler dil ile mukabele eder. Bazı melaikenin kırkbin dil ile zikrettikleri gibi; hâlis, hakikî, müttaki bir şakird dahi, kırkbin kardeşinin dilleriyle ibadet eder, necata müstehak ve inşâallah ehl-i saadet olur. Risale-i Nur dairesinde sadakat ve hizmet ve takva ve içtinab-ı kebair derecesiyle o ulvî ve küllî ubudiyete sahib olur. Elbette bu büyük kazancı kaçırmamak için takvada, ihlasta, sadakatta çalışmak gerektir.
(Kastamonu Lahikası - 96)
muallim
Moderatör
Moderatör
muallim

Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir? Empty
MesajKonu: Geri: Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir?   Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir? Icon_minitime2009-04-04, 00:24

Risale-i Nur'un hakikî ve sadık şakirdlerinin mabeynlerindekidüstur-u esasiye olan iştirak-i a'mal-i uhreviye kanunuyla ve samimî ve hâlis tesanüd sırrıyla herbir hâlis, hakikî şakird…

Kırmızıyla vurgulanan vasıflar iştirak-i a'mal-i uhreviye’nin iştirak şartları olsa gerektir.

Bu kadar günahlara karşı insanın hususî ibadet ve takvası nasıl mukabele edebilir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İBADET YAŞI
» Üstadın Ceylan Ağabeye Hususi Mektubu
» BiR iNsAnIn gErÇeK zEnGiNLİgİ
» ALLAH'IN MEMURLARIYLA İNSANIN MEMURLARI ARASINDA MÜNASEBET YOKTUR.
» Şîaları ilzam edecek kadar kuvvetli bir derstir