Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatin ruhu olan şahs-ı manevî daha metindir...

YazarMesaj
TESANÜD
Moderatör
Moderatör
TESANÜD

Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatin ruhu olan şahs-ı manevî daha metindir... Empty
MesajKonu: Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatin ruhu olan şahs-ı manevî daha metindir...   Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatin ruhu olan şahs-ı manevî daha metindir... Icon_minitime2009-03-19, 23:59

Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatin ruhu olan şahs-ı manevî daha metindir ve tenfiz-i ahkâm-ı şer'iyyeye daha ziyade muktedirdir. Halife-i şahsî, ancak ona istinad ile vezâifini deruhde edebilir. Cemaatin ruhu olan şahs-ı manevî eğer müstakim olsa, ziyade parlak ve kâmil olur. Eğer fena olsa pekçok fena olur. Ferdin iyiliği de, fenalığı da mahduttur, cemaatın gayr-i mahduttur. Harice karşı kazandığınız iyiliği, dahildeki fenalıkla bozmayınız. Bilirsiniz ki; ebedî düşmanlarınız ve zıdlarınız ve hasımlarınız, İslâmın şeâirini tahrip ediyorlar. Öyle ise zarurî vazifeniz, şeairi ihya ve muhafaza etmektir. Yoksa şuursuz olarak, şuurlu düşmana yardımdır. Şeairde tehavün, za'f-ı milliyeti gösterir. Za'f ise, düşmanı tevkif etmez, teşçi eder.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ
(Tarihçe-i Hayat - 142)

Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatin ruhu olan şahs-ı manevî daha metindir...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» şahs-ı manevi
» SUAL:Zaman âhir zamandır, gittikçe daha fenalaşacak?..MI?
» ASRIN MÜCEDDİDİNİ VE ŞAHS-I MANEVÎSİNİ TANIMANIN LÜZÜMU
» Ömrümde ilk defa olarak Üstad dedim. Hata etmedim, isabet ettim...
» Evet, o bürhanın şahs-ı manevîsine bak