Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terketmek değil...

YazarMesaj
TESANÜD
Moderatör
Moderatör
TESANÜD

Asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terketmek değil... Empty
MesajKonu: Asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terketmek değil...   Asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terketmek değil... Icon_minitime2009-03-18, 17:58

Bir zaman, müslim olmayan bir zât, tarîkattan hilafet almak için bir çare bulmuş ve irşada başlamış. Terbiyesindeki müridleri terakkiye başlarken, birisi keşfen mürşidlerini gayet sukutta görmüş. O zât ise ferasetiyle bildi, o müridine dedi: "İşte beni anladın." O da dedi: "Madem senin irşadın ile bu makamı buldum, seni bundan sonra daha ziyade başımda tutacağım." diye Cenab-ı Hakk'a yalvarmış, o bîçare şeyhini kurtarmış; birdenbire terakki edip bütün müridlerinden geçmiş, yine onlara mürşid-i hakikî kalmış. Demek bazan bir mürid, şeyhinin şeyhi oluyor. Ve asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terketmek değil, belki daha ziyade uhuvvetini kuvvetleştirip ıslahına çalışmak, ehl-i sadakatın şe'nidir.
Münafıklar, böyle vaziyetlerde kardeşlerin tesanüdünü ve birbirine karşı hüsn-ü zanlarını bozmak için derler: "İşte o kadar ehemmiyet verdiğin zâtlar; âdi, âciz insanlardır." Her ne ise, musibette gerçi çok zararımız var, fakat umum âlem-i İslâmı alâkadar edecek bir keyfiyet, bir vaziyet olmasından pek çok ucuz olarak pek büyük kıymeti var. Buna benzer vukua gelen hâdiseler, ya siyaset-i diniye veya başka sebebler ile umum âlem-i İslâm namına olamadılar.
(Şualar - 320)

Asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terketmek değil...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Beni dünyaya çağırma; ona geldim fenâ gördüm.
» AsIL oLaN iHLAsLı HİzmEt
» SUAL:ASIL SEVMEK ÖLMEKLE BAŞLAR
» Evet vakit yaklaştı. Dünya kazuratından temizlenmek üzere bir gusül lâzımdır
» RİSALE-İ NUR BİR DAİRE DEĞİL, MÜTEDÂHİL DAİRELER GİBİ TABAKATI VAR