Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

hüsn-ü zannın verdiği parlak makamları nazara alan zâtlar,

YazarMesaj
TESANÜD
Moderatör
Moderatör
TESANÜD

hüsn-ü zannın verdiği parlak makamları nazara alan zâtlar, Empty
MesajKonu: hüsn-ü zannın verdiği parlak makamları nazara alan zâtlar,   hüsn-ü zannın verdiği parlak makamları nazara alan zâtlar, Icon_minitime2009-03-18, 17:41

Aziz, sıddık kardeşlerim!
Kastamonu'da ehl-i takva bir zât, şekva tarzında dedi: "Ben sukut etmişim. Eski halimi ve zevkleri ve nurları kaybetmişim." Ben de dedim: Belki terakki etmişsin ki, nefsi okşayan ve uhrevî meyvesini dünyada tattıran ve hodbinlik hissini veren zevkleri, keşifleri geri bırakıp, daha yüksek makama, mahviyet ve terk-i enaniyet ve fâni zevkleri aramamak ile uçmuşsun. Evet bir ehemmiyetli ihsan-ı İlahî; ihsanını, enaniyetini bırakmayana ihsas etmemektir.. tâ ucb ve gurura girmesin.
Kardeşlerim! Bu hakikata binaen, bu adam gibi düşünen veya hüsn-ü zannın verdiği parlak makamları nazara alan zâtlar, sizlere bakıp içinizde mahviyet ve tevazu ve hizmetkârlık kisvesiyle görünen şakirdleri âdi, âmi adamlar görür ve der: "Bunlar mı hakikat kahramanları ve dünyaya karşı meydan okuyan? Heyhat! Bunlar nerede, evliyaları bu zamanda âciz bırakan bu kudsî hizmet mücahidleri nerede?" diyerek dost ise inkisar-ı hayale uğrar, muarız ise kendi muhalefetini haklı bulur.
Said Nursî
(Şualar - 317)

hüsn-ü zannın verdiği parlak makamları nazara alan zâtlar,
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BENİM SÖZÜMÜ DE, BEN SÖYLEDİĞİM İÇİN HÜSN-Ü ZAN EDİP TAMAMINI KABUL ETMEYİNİZ.
» Bediüzzaman Hazretlerine Osmanlı Devletinin verdiği hüvviyet cüzdanı
» MUHAKEMESİZ MEDENİYET, KUR'AN KADINA SÜLÜS VERDİĞİ İÇİN ÂYETİ TENKİD EDER
» Risale-i Nur'un verdiği zevk ve şevk ve iman ve iz'an onlardan çok kuvvetli olmasının sebebi nedir?
» "KORKMA, ALLAH BİZİMLE BERABERDİR" DİYE EBU BEKİR-İS SIDDIK'A VERDİĞİ TESELLİ