Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK

3 posters
YazarMesaj
muallim
Moderatör
Moderatör
muallim

ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK Empty
MesajKonu: ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK   ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK Icon_minitime2009-03-07, 00:14

Bir zaman -Allah rahmet etsin- mühim bir zât kayığa binmekten korkuyordu. Onun ile beraber bir akşam vakti, İstanbul'dan köprüye geldik. Kayığa binmek lâzım geldi. Araba yok. Sultan Eyyüb'e gitmeğe mecburuz. Israr ettim. Dedi: "Korkuyorum, belki batacağız!" Ona dedim: "Bu Haliç'te tahminen kaç kayık var?" Dedi: "Belki bin var." Dedim: "Senede kaç kayık garkolur." Dedi: "Bir-iki tane, bazı sene de hiç batmaz." Dedim: "Sene kaç gündür?" Dedi: "Üçyüzaltmış gündür." Dedim: "Senin vehmine ilişen ve korkuna dokunan batmak ihtimali, üçyüz altmış bin ihtimalden bir tek ihtimaldir. Böyle bir ihtimalden korkan; insan değil, hayvan da olamaz!" Hem ona dedim: "Acaba kaç sene yaşamayı tahmin ediyorsun?" Dedi: "Ben ihtiyarım, belki on sene daha yaşamam ihtimali vardır." Dedim: "Ecel gizli olduğundan, herbir günde ölmek ihtimali var; öyle ise üçbin altıyüz günde hergün vefatın muhtemel. İşte kayık gibi üçyüzbinden bir ihtimal değil, belki üçbinden bir ihtimal ile bugün ölümün muhtemeldir, titre ve ağla, vasiyet et!" dedim. Aklı başına geldi, titreyerek kayığa bindirdim. Kayık içinde ona dedim: "Cenab-ı Hak havf damarını hıfz-ı hayat için vermiş, hayatı tahrib için değil! Ve hayatı ağır ve müşkil ve elîm ve azab yapmak için vermemiştir. Havf iki, üç, dört ihtimalden bir olsa.. hattâ beş-altı ihtimalden bir olsa, ihtiyatkârane bir havf meşru olabilir. Fakat yirmi, otuz, kırk ihtimalden bir ihtimal ile havf etmek evhamdır, hayatı azaba çevirir." Mektubat 415 p2
MSG
Moderatör
Moderatör
MSG

MesajKonu: Geri: ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK   ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK Icon_minitime2009-03-09, 15:19

"Cenab-ı Hak havf damarını hıfz-ı hayat için vermiş, hayatı tahrib için değil! Ve hayatı ağır ve müşkil ve elîm ve azab yapmak için vermemiştir. Havf iki, üç, dört ihtimalden bir olsa.. hattâ beş-altı ihtimalden bir olsa, ihtiyatkârane bir havf meşru olabilir. Fakat yirmi, otuz, kırk ihtimalden bir ihtimal ile havf etmek evhamdır, hayatı azaba çevirir."

Evet ehli dalaletin çokça isti'mal ettikleri bir damar ki çokları bu damarla aldattıklarına dair emareler var...
nuruşiyar
Yeni Üye
Yeni Üye
nuruşiyar

MesajKonu: Geri: ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK   ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK Icon_minitime2009-03-09, 22:41

Elhamdülillah.üstadımızdan allah (c.c.) razı olsun

ÜSTAD'IMIZIN KUDSİ DEHASINA KÜÇÜK BİR ÖRNEK
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Üstadımızın kendi el yazısıyla Küçük Sözler (Birinci Söz)
» Üstadımızın kendi el yazısıyla Küçük Sözler (İkinci Söz)
» Üstadımızın kendi el yazısıyla Küçük Sözler (Üçüncü Söz)
» Üstadımızın kendi el yazısıyla Küçük Sözler (Dördüncü Söz)
» Üstadımızın kendi el yazısıyla Küçük Sözler (Beşinci Söz)