Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

İFFET

5 posters
YazarMesaj
TESANÜD
Moderatör
Moderatör
TESANÜD

İFFET Empty
MesajKonu: İFFET   İFFET Icon_minitime2009-02-19, 22:59

Merhum Molla Hamid diyor ki: Molla Resul (1872-1952) “Tahir Paşanın(1847-1913) evinde iki tane kızı vardı. Birini Üstadımıza vermek istiyordu. Neyse, sonra Paşayı başka bir yere naklettiler, oraya gitti. Bir gün mevzu açıldı. Üstad’a; Paşanın iki tane kızı vardı. Birisini siz alacaktınız” diyorlardı, siz görmediniz midedik. “Kasem ederim, ben o evde kız olduğunu bilmedim” diye cevap verdi
SEYİD
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
SEYİD

İFFET Empty
MesajKonu: Geri: İFFET   İFFET Icon_minitime2009-02-20, 14:46

Tarih-i hayatımı bilenlere malûmdur. Ellibeş sene evvel, ben yirmi yaşlarında iken, Bitlis'de, merhum vali Ömer Paşa hanesinde iki sene onun ısrariyle ve ilme ziyade hürmetiyle kaldım. Onun altı adet kızları vardı. Üçü küçük, üçü büyük. Ben, üç büyükleri iki sene beraber bir hanede kaldığımız halde, birbirinden tefrik edip tanımıyordum. O derece dikkat etmiyordum ki bileyim. Hattâ bir âlim misafirim yanıma geldi, iki günde onları birbirinden farketti, tanıdı. Herkes bendeki hale hayret ederek bana sordular: "Neden bakmıyorsun?" Derdim: "İlmin izzetini muhafaza etmek beni baktırmıyor."
Hem kırk sene evvel İstanbul'da, Kâğıdhane şenliğinin yevm-i mahsusunda, Köprüden tâ Kâğıdhane'ye kadar, Haliç'in iki tarafında binler açık saçık Rum ve Ermeni ve İstanbul'lu karı ve kızlar dizildikleri sırada, ben ve merhum meb'us Molla Seyyid Tâha ve meb'us Hacı İlyas ile beraber bir kayığa bindik. O kadınların yanlarından geçiyorduk. Benim hiç haberim yoktu. Halbuki, Molla Tâha ve Hacı İlyas beni tecrübeye karar verdikleri ve nöbetle beni tarassut ettiklerini bir saat seyahat sonunda itiraf edip, dediler: "Senin bu haline hayret ettik. Hiç bakmadın!" Dedim: "Lüzumsuz, geçici, günahlı zevklerin âkıbeti elemler, teessüfler olmasından istemiyorum."
(Tarihçe-i Hayat - 519)
ŞU'Â
Yeni Üye
Yeni Üye
ŞU'Â

İFFET Empty
MesajKonu: Geri: İFFET   İFFET Icon_minitime2009-02-20, 15:13

Hem buradaki komşular ve bütün dostlar bilirler ki, ben, işâ namazından sonra, tâ sabaha kadar hiç kimseyi yanıma kabul etmemişim.
(Tarihçe-i Hayat - 520)
katranagacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İFFET Empty
MesajKonu: Geri: İFFET   İFFET Icon_minitime2009-02-20, 23:49

Gönenli Mehmed efendi 1943’te Üstad Bediüzzaman’la beraber Denizli medrese-i Yusufiyesine girenlerden. Mahkeme safahatı sırasında olan bir hadiseyi şöyle anlatıyor: Kadın Hakime önümüzden geçiyordu. Üstad irkilerek birden başını çevirdi. Üstad gözünü sakınıyor. Hocanın birisi Hacca gitmiş. “Namazı Hac’da öğrendim” demiş.Yani Hacdakiler namazı yavaş yavaş tadil-i erkan ile kılıyorlarmış. Biz de Denizli’den ders aldık: “Mümin erkeklere söyle, gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar.” (Nur:30)
MUHAKEMAT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MUHAKEMAT

İFFET Empty
MesajKonu: Geri: İFFET   İFFET Icon_minitime2009-02-21, 00:02

Bediüzzaman hazretleri 20 yaşlarındayken Bitlis’te Vali Ömer Paşanın köşkünde iki sene misafir olmuş ve iffeti sayesinde aynı konakta kaldıkları paşanın kızlarına bir defa bile kaşını kaldırıp bakmamıştır. Talebesi Sungur beyin nakline göre, Üstada, dostu Ömer hoca sormuş: “İki sene nasıl bakmadın?” Üstad: “Bana alem-i misal inkişaf etti. Günahların neticesi gösterildi” cevabını vermiştir.

İFFET
1 sayfadaki 1 sayfası