Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi?

3 posters
YazarMesaj
TESANÜD
Moderatör
Moderatör
TESANÜD

Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi? Empty
MesajKonu: Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi?   Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi? Icon_minitime2009-02-19, 01:53

Üstadın talebelerinden muhterem Abdullah Yeğin bey anlatıyor; “Bir gün İstanbul’da otelde idik. Bir gazetede Müslümanlara dair mühim bir haberden bahsedilmişti. “Bu gazeteden bir tane bulunuz” dedi. Ben hemen gittim, on beş kuruşa bir gazete aldım, geldim. Haberi okuduk, memnun oldu. “Git bunu yerine ver” dedi. Ben; “Üstadım bunu ben aldım, parasını verdim” deyince hiddet etti ve dedi; “Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi? Sen fakir bir kimsesin, harçlığın yok, talebesin” diye beni tekdir etmişti. Bir gün Emirdağ’da mangalda kömür yakmıştım, biraz fazla kömür koyduğumdan dolayı da yine şiddetle azarlamıştı. Bizi alıştırmak için olacak ki, çarşıya gönderirdi, bir kuruş eksik veya fazla olsa hesap sorar, asla yanlış hesabı kabul etmezdi.”
muallim
Moderatör
Moderatör
muallim

MesajKonu: Geri: Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi?   Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi? Icon_minitime2009-02-19, 17:18

…İktisad ve hıssetin çok farkı var. Tevazu, nasılki ahlâk-ı seyyieden olan tezellülden manen ayrı ve sureten benzer bir haslet-i memduhadır. Ve vakar, nasılki kötü hasletlerden olan tekebbürden manen ayrı ve sureten benzer bir haslet-i memduhadır. Öyle de:

Ahlâk-ı âliye-i Peygamberiyeden olan ve belki kâinattaki nizam-ı hikmet-i İlahiyenin medarlarından olan iktisad ise, sefillik ve bahillik ve tama'kârlık ve hırsın bir halitası olan hısset ile hiç münasebeti yok. Yalnız, sureten bir benzeyiş var… LEM’ALAR 143 p son
cevval
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
cevval

MesajKonu: Geri: Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi?   Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi? Icon_minitime2009-02-19, 17:55

HİÇ BİLMEDİĞİMİZ , ANLAMAKTA VE DÜNYEVİ MESELELERDE YERLİ YERİNE DAHİ BIRAKAMADIĞIMIZ RİSALE-İ NUR HAKİKATLERİNİ BİZLERE İDRAK ETTİREN BÖYLESİNE FAİDELİ ÇALIŞMALARINIZ'A RABBİM BEREKET , KUVVET , İHLAS, RAHMET VE RIZASINI KATSIN ALLAH(c.c.) RAZI OLSUN.

Ben seni akıllı zannederdim. Bunun için gazeteye on beş kuruş verilir mi?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» R.N. TALEBELERİ ARASINDAKİ TESANÜDÜN EHL-İ İMAN İÇİN ÖNEMİ
» Seni Şeyh-i Geylani kurtardı
» Mesleğimiz Haliliye Olduğu İçin
» RUHUN YAŞAYABİLMESİ İÇİN ÜÇ KUVVET
» İslâmiyet, nev-i beşer için fıtrî bir dindir