Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ibrahim bin ethem

+3
mehmet
mavera
musahhar
7 posters
YazarMesaj
musahhar
Yeni Üye
Yeni Üye
musahhar

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-02-08, 17:24

İbrahim b. Edhem Hazretleri anlatıyor: "Bir gece Mescid–i Aksâ'da kalmak istedim. Câmide görevli hâdimlerin beni görmemeleri için içeride bulunan hasırların arasına gizlenip hasırlardan birine sarındım. Çünkü içeride kimsenin kalmasına izin verilmiyordu. Hâdimler benim orada olduğumun farkına varamadılar.
Gece geç vakit olunca mescidin kapısı açıldı ve içeriye tanımadığım pir–i fâni bir zat girdi. Mihraba geçip iki rekât namaz kıldı. Bu arada kırk kişi daha geldi ve onun arkasında yuvarlak bir halka oluşturacak şekilde oturdular. O zat da namazını bitirdikten sonra arkasını mihraba vererek, diğerlerine dönüp oturdu. İçlerinden birisi:
–"Bu gece burada bizden olmayan yabancı biri var," dedi. Mihrabda bulunan zat tebessüm ederek:
–"Evet, o kimse İbrahim b. Edhem'dir. Kırk gündür kıldığı namazın tadını bulamıyor ve kalp huzuru ile ibadet yapamıyor," dedi.
Ben bunları duyunca daha fazla sabredemedim ve sarındığım hasırdan çıkarak mihrabda bulunan pirin huzuruna vardım. Selâm verip bunun doğru olduğunu ifade ettim. Kendisinden, içinde bulunduğum bu hâlin sebebinin ne olduğunu söylemesini rızası için rica ettim. O zat içinde bulunduğum bu hâlin hikmetini şöyle anlattı:
–Falan gün falan yerde Basra'da hurma satın almıştın. İşte bu sırada yere bir hurma tanesi düştü. Sen o hurmayı kendi hakkın zannederek aldığın hurmaların içine koydun. Halbuki o hurma senin değildi. Onu yediğin için kırk gündür ibadetlerinden tat alamıyorsun," dedi.
Ben o mübarek zattan bu sözleri işitince, ertesi gün hurmayı satın aldığım zatın yanına koştum. Olanları anlatıp kendisinden helâllik istedim. Dükkân sahibi benim bu sözlerimi duyunca hayretle feryad–ü fîgan etti ve dedi ki:
–"Mademki bu iş bu kadar hassas, benim burada ne işim var? O hâlde ben şimdiden sonra hurma satmayı bırakıp kendimi 'a adıyorum," dedi. Dükkânını kapattı ve o da dervişlerden oldu.
musahhar
Yeni Üye
Yeni Üye
musahhar

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-02-08, 17:30

biz günde kaç adet hurma tanesi yiyoruz ALLAH bizi salihlerden eylesin (Allah razı olsun)
mavera
Yeni Üye
Yeni Üye

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-02-09, 13:15

bu kadar hassas olunması gereken konularda nasıl da böyle vurdumduymaz olabiliyoruz... Allah ibadetlerini hakkıyla yapan ve ibadetlerinden gerekli zevki alabilenlerden eylesin..
mehmet
Yeni Üye
Yeni Üye

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-02-09, 13:25

amin.. amin...
musahhar
Yeni Üye
Yeni Üye
musahhar

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-02-10, 22:53

amin amin..
cevval
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
cevval

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-02-11, 17:58

AMİN AMİN ALLAH RABBİ RAHİMİMİZ RAHMETİNDEN NOKSAN BIRAKMAZ İNŞAALLAH
nur_sancaktarı
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
nur_sancaktarı

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-02-14, 17:25

(AMİN) Yarrabi bizide Hakikatı görüp kabullenip noksansız iman edenlerden eyle
nuruibrahim
Yeni Üye
Yeni Üye
nuruibrahim

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-02-27, 15:22

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

AMİN AMİN CÜMLEMİZİN ALLAH RAZI OLSUN
nuruşiyar
Yeni Üye
Yeni Üye
nuruşiyar

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-03-03, 14:08

Allah(c.c.) razı olsun cümlemizden
nuruşiyar
Yeni Üye
Yeni Üye
nuruşiyar

ibrahim bin ethem Empty
MesajKonu: Geri: ibrahim bin ethem   ibrahim bin ethem Icon_minitime2009-03-03, 14:49

nasılsınşiyar

ibrahim bin ethem
1 sayfadaki 1 sayfası