Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

kasr-ı namaz

3 posters
YazarMesaj
muallim
Moderatör
Moderatör
muallim

kasr-ı namaz Empty
MesajKonu: kasr-ı namaz   kasr-ı namaz Icon_minitime2009-02-03, 23:58

…Ruhsat-ı şer'iye olan kasr-ı namaz ve takdim te'hir, vesait-i nakliye bir kararda olmadığı için onlara bina edilmez. Belki kaide-i şer'iye olan kasr-ı namaz, sabit olan mesafeye bina edilebilir.

Eğer denilse ki: Tayyare ile ve şimendifer ile bir saatte giden zahmet çekmiyor ki, ruhsata müstehak olsun.

Elcevab: Tayyare ve şimendiferde abdest alıp, vaktinde namazını kılmak, yayan serbest gidenlerden daha ziyade müşkilât bulunduğu için, ruhsata sebebiyet verir… .B.L 383
p1

kocabıyık
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
kocabıyık

kasr-ı namaz Empty
MesajKonu: Geri: kasr-ı namaz   kasr-ı namaz Icon_minitime2009-02-12, 12:02

kardeşim rabbim bin kere razı olsun ki ben kaç yıldır okuyorum risaleyi bu konuda nasıl hareket etmeliyim bilemiyordum açıklık getirdiğiniz teşekürlerimi sunuyorum. ama eğer gıybet olmaz inşaallah cemaatedeki bazı abiler kardeşler bundan haberleri yok heraldaki (bende onların arasındaydım) sadece manisadaki merhum hocanın türkiyede seferi yoktur demesine binaen itaat ediyorlar. peki üstat hz. bu kadar açık olarak risaleye koymuşta niçin gaflettedirler. bir an önce sizin bu hakikatınızın fotokopisini onlara ulaştıracağım. eğer sizde izin verirseniz???? selam ve dua ile abi veya kardeşim.
antalyadaki kardeşleriniz adına....
seyyah
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
seyyah

kasr-ı namaz Empty
MesajKonu: Hikmeti ve İlleti   kasr-ı namaz Icon_minitime2009-02-14, 16:10

Bir hükmün
hikmeti ayrıdır, illeti ayrıdır. Hikmet ve maslahat ise; tercihe sebebdir, îcaba icada medar değildir. İllet ise, vücuduna medardır. Meselâ: Seferde namaz kasredilir, iki rek'at kılınır. Şu ruhsat-ı şer'iyenin illeti seferdir, hikmeti ise meşakkattir. Sefer bulunsa, meşakkat hiç olmasa da namaz kasredilir. Çünki illet var. Fakat sefer bulunmasa, yüz meşakkat bulunsa, namazın kasredilmesine illet olamaz. İşte şu hakikatın aksine olarak, şu zamanın nazarı ise, maslahat ve hikmeti illet yerine ikame edip ona göre hükmediyor. Elbette böyle içtihadat arziyedir, semavî değildir.

(Sözler - 482)
seyyah
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
seyyah

kasr-ı namaz Empty
MesajKonu: Geri: kasr-ı namaz   kasr-ı namaz Icon_minitime2009-02-14, 16:12

Seferde namazı kasretmenin sebebi, meşakkattır. Fakat illet olamaz. Çünki muayyen bir haddi yok. Sû'-i istimale düşebilir. Belki illet, yalnız sefer olabilir.

(Hutbe-i Şamiye - 50)

kasr-ı namaz
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ASRIN HASTALIĞI UNUTKANLIK
» NAMAZ ÇOK KIYMETLİ
» Kutuplarda Namaz ve Oruç
» şapka ve kıravatla namaz kılmak
» EVLAD,SEN CÜNÜPSÜN,CÜNP NAMAZ KILINMAZ..