Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

İNTİHARIN ŞER'AN CAİZ OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR KAÇ YER

2 posters
YazarMesaj
muallim
Moderatör
Moderatör
muallim

İNTİHARIN ŞER'AN CAİZ OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR KAÇ YER Empty
MesajKonu: İNTİHARIN ŞER'AN CAİZ OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR KAÇ YER   İNTİHARIN ŞER'AN CAİZ OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR KAÇ YER Icon_minitime2009-02-01, 00:08

Eğer şer'an intihar caiz olsaydı elbette Rus'un Başkumandanının ve İstanbul'u işgal eden itilafçıların
Başkumandanlarının kendi i'dam etmek vaziyetlerine ve divan-ı riyasette elli meb'usun huzurunda
ilk Reisicumhurun şiddetli hiddetine karşı tezellüle tenezzül etmeyen bir adam, elbette pek çok defa
bir âdi jandarma ve gardiyanın ve âdi bir memurun tahkirkârane ihanetleri ve iftiraları ve tazibleri ve
ağır tacizlerini gören adama, elbette ölüm yüz defa hayattan daha ziyade ona hoş gelir.
E.L. II- 131
Cenab-ı Hak sana ibahe suretinde verdiği hayatı intihar ile hâtime çekemezsin,
gözünü çıkaramazsın ve manen gözü kör etmek demek olan gözü verenin rızası haricinde
harama sarfedemezsin. Ve hâkeza kulağı ve dili ve bunlar gibi cihazatı harama sarfetmekle manen öldüremezsin.
Ve eti yenilmeyen hayvanını lüzumsuz tazib edip katledemezsin.
B. L. 327

Kabir ise, intihar caiz olmadığından ve ecel gizli olmasından şimdilik elime geçmediğinden,
Şualar- 395
Beni, nefsini kurtarmayı düşünen hodgâm bir adam mı zannediyorlar? Ben, cemiyetin îmanını kurtarmak yolunda
dünyamı da feda ettim, âhiretimi de. Seksen küsûr senelik bütün hayatımda dünya zevki namına bir şey bilmiyorum.
Bütün ömrüm harb meydanlarında, esaret zindanlarında, yahut memleket hapishanelerinde, memleket mahkemelerinde geçti. Çekmediğim cefa, görmediğim eza kalmadı. Divan-ı harblerde, bir câni gibi muamele gördüm; bir serseri gibi memleket memleket sürgüne yollandım. Memleket zindanlarında aylarca ihtilâttan menedildim. Defalarca zehirlendim. Türlü türlü hakaretlere mâruz kaldım. Zaman oldu ki hayattan bin defa ziyade ölümü tercih ettim. Eğer dinim intihardan beni menetmeseydi, belki bugün Said topraklar altında çürümüş gitmişti.
T. H. 629
memet12
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
memet12

İNTİHARIN ŞER'AN CAİZ OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR KAÇ YER Empty
MesajKonu: İNTİHARIN ŞER'AN CAİZ OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR KAÇ YER   İNTİHARIN ŞER'AN CAİZ OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR KAÇ YER Icon_minitime2009-02-01, 00:50

ALLAH RAZI OLSUN MÜHİM BİR MES'ELEYE AÇIKLIK GETİRMİŞSİNİZ

İNTİHARIN ŞER'AN CAİZ OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR KAÇ YER
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yezid ve Velid'e Hususi Lanet Caiz midir?
» Gıybet, mahsus birkaç maddede caiz olabilir:
» Açık Saçıklıkla ilgili bir yer
» İSTİĞNA İLE İLGİLİ BİR SUAL
» Müzik (Savt) Dinlemekle İlgili