Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Risale-i Nur Meslek ve Meşrebini Muhafaza Adına, Risale-i Nur Eksenli Paylaşım Forumu
Nura Sadakat Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nura Sadakat Forumu

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

NASİHATI KABUL ETMEYENLERE UYGULANACAK ÖLÇÜ

YazarMesaj
MSG
Moderatör
Moderatör
MSG

NASİHATI KABUL ETMEYENLERE UYGULANACAK ÖLÇÜ Empty
MesajKonu: NASİHATI KABUL ETMEYENLERE UYGULANACAK ÖLÇÜ   NASİHATI KABUL ETMEYENLERE UYGULANACAK ÖLÇÜ Icon_minitime2009-03-26, 10:55

Bir insan tehlikeli bir yola süluk ettiği zaman, en evvel "Senin bu yolun seni felakete götürüyor, bu yoldan vazgeç" diye nasihat edilir. O insan vazgeçmediği takdirde şiddetle zecir ve nehyedilir ve aynı zamanda "Umum halkın nefret ve kahrına uğrarsın" diye tehdit edildiği gibi, "Ebna-yı cinsine zulmetmiş olursun" diye şefkat-i cinsiyeye de davet edilir. Eğer o insan, sarhoşlar gibi inatçı ve kafasız ise, kendisine yapılan nasihat ve zecir ve nehiyleri müdafaa etmekle mukabele eder ve "Benim mesleğim haktır; ne senin hakk-ı itirazın var ve ne de benim senin nasihatlerine ihtiyacım var" diye serkeşliğe başlar. Eğer o insan iki yüzlü ise, bir cihetten nasihat edenleri kandırır ve ilzama çalışır. Diğer cihetten de "Ben ıslah edici bir insanım" diye mesleğini hak göstermeye devam eder. Ve aynı zamanda "Islah benim hakiki bir sıfatım olup, bilahare hasıl olmuş bir sıfat değildir" diye davasını tekit ve te’yid eder. Bundan sonra eğer o insan mesleğinde ısrarla nasihatları kabul etmezse anlaşılır ki, onun ıslahına hiçbir çare ve hiçbir deva yoktur. Yalnız onun fesadı halka sirayet etmemek için, mesleğinin muzır ve fena olduğunu ilan etmek lazımdır ki, herkes ondan tahaffuz etsin. Zira o insan aklını çalıştırmıyor, şuurunu istihdam etmiyor ki, böyle zahir olan birşeyi hissedebilsin.

MATBU OSMANLICA İŞARATÜL İ’CAZ 122

NASİHATI KABUL ETMEYENLERE UYGULANACAK ÖLÇÜ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» MUSAFAHADA ÖLÇÜ
» HEDİYEYİ KABUL EDEMEDİM
» S.a.Bende artik aranizdayim kabul ederseniz
» Üstâdın hediye kabul etmediğini biliyordum
» Allahım günahlarımdan ötürü mü beni huzuruna kabul etmek istemiyorsun?